Skip to main content

A kutatások egyre egyértelműbben mutatják: a túl korai és kontrollálatlan digitális eszközhasználat gyengítheti gyermekeink érzelmi és kognitív készségeit. De mit tehetünk ezzel kapcsolatban?

A válasz meglepően egyszerű: térjünk vissza az alapokhoz.

Az érzelmi készségek – mint az empátia, a türelem, vagy a frusztráció kezelése – nem képernyők előtt fejlődnek a legjobban. A kisgyermekeknek ugyanarra van szükségük, mint generációkkal ezelőtt: valódi emberi kapcsolatokra, mozgásra, játékra, mesére.

A bevált módszerek még mindig működnek

• Szerepjátékok, fantázia játékok: fejlesztik az empátiát és a kreativitást, segítik az azonosulást felnőtt mintákkal.

• Közös olvasás: gazdagítja az érzelmi szókincset, az érzelmek kifejezését és megosztását. 

• Társasjátékok: megtanítják a szabályok betartását, versengés – együttműködés egyensúlyát.

• Mozgásos játékok: erősítik a testtudat és az önkontroll képességét.

– Készítős, kézműves játékok: fejlesztik a kézügyességet, koncentrációt, kreativitást. 

Ez csak néhány példa, mi mindenre jók a hagyományos játékok. 

És ami nagyon fontos: mindegyik segíti érzelmi készségek fejlesztését, és különféle érzelmi tematikák feldolgozását

Erről szól rövid video sorozatunk is Facebook oldalunkon. 

A jól megalapozott érzelmi bázis később segít abban is, hogy a gyerekek tudatosan és egészségesen használják majd a digitális eszközöket.

A szülői szerep kulcsfontosságú

Serdülőkorig az érzelmi készségek jobban fejlődnek társas kapcsolatainkban. A szülők továbbra is élvezhetik a hagyományos, közös játékokat gyermekeikkel. Fontos tudatában lenni, hogy ezek mennyire hasznos és értékes idők számukra.

A digitális eszközöket a tanulásban is érdemes módjával és célzottan alkalmazni kamaszkorig.  A digitális világ bevezetése nem lehet önjáró folyamat. A kutatások szerint a szülői közreműködés és szabályozás elengedhetetlen – akárcsak az iskolákkal való szorosabb együttműködés.

Tari Annamária és Tóth Dániel pszichológusok már több mint egy évtizede kutatják ezt a területet, a digitális eszközök és közösségi média hatásait, a generációs különbségeket.  Igyekeznek ezeket az információkat széles körben átadni és kapaszkodókat nyújtani. Írásaik, előadásaik azt mutatják: nem arról van szó, hogy elzárjuk a gyerekeket a technológiától, hanem arról, hogy megfelelő időben, megfelelő módon vezessük be őket ebbe a világba. Nagyon fontosak a digitális ismeretek a szülők számára. És rendkívül hasznos és értékes a szülő-kamasz együttes eszköz-használat is, ahogyan korábban a közös játékok.  

Ahogy egy korábbi bejegyzésben már írtunk róla, az érzelmi készségek újrakalibrálása a digitális világ élményei kapcsán szintén hasznos vezérfonal lehet. Az érzelmi készségek korai megalapozása és későbbi fejlesztése nem luxus, hanem hasznos stratégia a digitális korban.